Bursa Üstyapı İnşaat Firması - Bursa Zemin​

Üstyapı Hizmetlerimiz

ÜSTYAPI İŞLERİ
 BİNA İŞLERİ (ASKERİ TESİS VE BİNALAR, HASTANELER, HAVAALANI TERMİNAL BİNALARI, İBADETHANELER, İDARİ BİNALAR, KAPALI SPOR SALONLARI, KÜLTÜR VE KONGRE MERKEZLERİ, MÜZE VE KONSER SALONLARI, TİCARET VE ALIŞVERİŞ MERKEZİ KOMPLEKSLERİ, TOPLU KONUT İŞLERİ, TREN GAR VE İSTASYONLAR İLE LİMAN BİNALARI, ÜNİVERSİTE VE EĞİTİM BİNALARI,YÜKSEK YAPILAR)

En genel tabiri ile üst yapı, temeller üzerine kurulmuş olan binalara verilen ve bu binaların ortaya çıkış sürecinde yürütülen çalışmalara verilen isimdir. Üst yapı çalışmaları pek çok detayı içerisinde barındırmasının yanı sıra toplumsal açıdan son derece önemlidir. Öyle ki insanların barınma, eğitim, sağlık, çalışma ve aklınıza gelebilecek bütün ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için bu üst yapı çalışmalarına ihtiyaçlarına vardır. Üst yapı uygulamaları denildiği zaman akla gelebilecek onlarca farklı alan bulunmaktadır. Hastanelerden okullara, otellerden fabrikalara kadar her türlü bina üst yapı çalışması kapsamında değerlendirilir. Üst yapı çalışmaları yalnızca binaların temellendirilmesi ve tamamlanması aşamalarını değil aynı zaman bir binanın ihtiyaç duyduğu bütün tesisat işlemlerini de kapsamaktadır. Bu nedenle oldukça kapsamlı bir alandır. 

Altyapı ve Üstyapı İşleri

Üst Yapı Çalışmaları Kapsamında Verilen Hizmetler 

Üst yapı çalışmaları, temelin üzerine dikilen bütün binaları kapsayan bir alandır. Bu nedenle üst yapı çalışmaları kapsamında verilen hizmetlerin alanı da bir hayli geniştir. Toplu konut projelerinin gerçekleştirilmesi, yüksek katlı binaların inşa edilmesi, köprü ve viyadüklerin yapılması, enerji santrallerinin inşa edilmesi, fabrikaların yapılması ve diğer endüstriyel yapıların oluşturulması üst yapı çalışmaları olarak geçer. Bunların yanı sıra bu projelerin hayata geçirilmesi için ihtiyaç durulan hesaplamaların her biri yine üst yapı çalışmaları kapsamında değerlendirilir.  

Üst yapı ve alt yapı çalışmaları çoğu zaman birbirine bağlı olarak ilerler. Alt yapı işleri genel anlamda enerji kaynaklarının aktarımı üzerine yoğunlaşıyor olsa da bir binanın özellikle elektrik, su ve doğalgaz gibi temel alt yapı ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Bu nedenle de verilen hizmetler üst yapı çalışmaları ile birlikte yürütülmektedir. 

Üst yapı çalışmaları sırasında kullanılan malzemeler amacına ve işlevselliğine göre onlarca farklı kategori altında incelenebilir. Binanın temellerinde kullanılan malzemeler çok farklı özelliklere sahipken dış cephe kaplaması, ısı yalıtımı ve çatı gibi alanlarda kullanılacak malzemeler farklıdır. Üst yapı çalışmalarında kullanılacak olan malzemeler genel olarak; demir – çelik, çimento, beton, hazır beton, gaz beton, tuğla, kiremit, alçı, ısı yalıtım malzemeleri, cam, seramik, doğal taşlar ve çatı kaplamada kullanılan malzemeler olarak sayılabilir. Bütün bu malzemelerin önce insan sağlığı açısından sonra da yapının dayanıklılığı açısından güvenilir olması gerekir. 

Yapı malzemelerinin kaliteli ve güvenilir olması üst yapı çalışmalarını doğruda etkiler. Kullanılan malzemelerin kesinlikle zararlı ve atık maddeler içermiyor olması gerekir. Bunun yanı sıra kalite – performans açısından her zaman en iyi ürünlerin tercih edilmesi gerekir. Üst yapı çalışmalarından malzemelerin kısıtlanması ya da maliyeti azaltmak adına kalitesiz ürünlerin seçilmesi uzun vadede can ve mal kayıplarına yol açacak durumların yaşanmasına neden olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için ise en iyi ürünlerin kullanılması son derece önemli ve etkilidir. 

Bursa Üstyapı İnşaat Hizmetleri - Bursa Zemin​

Hemen Ara