Bursa Bina Yıkım Ekibi

Yıkım İşleri

Yeni binalar, yapılar, tesisler inşa ederken veya yeniden inşası sırasında, çalışmaya uygun olmayan eski binaların, bina yıkımı hizmetine ihtiyacı vardır. Kendi içinde, inşaat, artan tehlike süreçleri olarak düşünülebilir, ancak işin uygun şekilde organize edilmesi ve güvenlik önlemlerinin gözlenmesi halinde genellikle öngörülebilir. Binaları yıkarken öngörülen durum daha karmaşıktır. Yeni binaların çizimleri, inşaat çalışmalarına başlamadan önce bile elemanlarını tanımalarını mümkün kılarken, eski binaların yapısı şüphelerin güçlü bir payına neden olur. Bu nedenle, binanın yıkım sırasında nasıl davranacağını tahmin etmek çoğu zaman imkansızdır.

Binaların kendiliğinden yıkılması, yaralanmalarla ve yüksek zaman maliyetleriyle doludur. Yıkım, binaların yıkılmasıyla ilişkili olduğu için, hazırlıksız bir kişi bir duvarın ya da tüm katın yıkılmasının kurbanı olabilir. Binaların yıkılmasının belirgin bir şekilde sadeliğine rağmen, bu işin gerekli donanıma sahip olan tecrübeli profesyonellerin yanı sıra düzenleyici ve yasal düzenlemeler hakkında bilgi vermesi gerekmektedir. Profesyoneller olası tüm riskleri tamamen dışlar.

Bina yıkımı hizmetimiz iki aşamalıdır.

• Birinci aşama dolu; yapının sadece yer altı kısmı tahrip edilmediğinde değil, temelin sökülmesidir.

• İkinci aşama kısmi; yani yapının sadece bir kısmının veya belirli bir elemanının kaldırılması anlamına gelirken, nesnenin genel işlevselliği korunur.

Binaların sökülmesi, yalnızca tüm güvenlik önlemlerinin uygulanması ile önceden geliştirilmiş ve onaylanmış bir projeye uygun olarak yapılmalıdır. İşin tamamlanmasından sonra, bölge daha sonra katı atıkların depolanması için özel depolama alanlarına götürülen inşaat atıklarından temizlenir.

Bina yıkımı hizmeti çok çeşitli işleri kapsar. Binanın bireysel özelliklerine ve verilen görevlere bağlı olarak, binanın analizi farklı teknolojiler kullanılarak belirli bir şemaya göre gerçekleştirilir. Bozulmanın kendisi iki adımdan oluşur:

• Hazırlık; işin miktarının, maliyetinin ve zamanlamasının belirlenmesini içerir.
• Temel olan; binanın doğrudan yollarından biriyle sökülmesi demektir.

Hazırlık aşaması, yıkılmış binanın aşağıdaki gibi parametrelerin belirlenmesi için incelenmesiyle başlar.

• Yapının mevcut durumu;
• Tüm hizmetlerin (elektrik, doğalgaz, su vb.) doğru şekilde kesilmesi.
• Bina veya yapıyı yakın bir yere zarar vermeden yıkma işlemine hazırlık.

Çalışmanın sonuçlarını aldıktan sonra, yıkım hizmeti veren yüklenici binaların yıkılması için bir plan hazırlar. Bu aşamada, işin her aşamasında güvenliği sağlamak olan görevlere özellikle dikkat edilir. Yıkım yüklenicisinin görevleri şunları içerir:

• Sökülecek ya da yıkılacak nesnenin en yakın alanlarının çitle çevrilmesi
• Alarm ve uyarı işaretlerinin bağlanması
• Yıkım işini yapacak personel ya da işçiler arasında güvenlik brifingi

Bir yapının yıkım maliyetini belirlerken, işin zamanında yapılması için gerekli olan iş türü (alçak ve yüksek binaların sökülmesi, metal yapılar), kullanılan işçi ve özel ekipman sayısı göz önünde bulundurulur.

Ana aşamada, binaların sökülmesi ya da binaların yıkılması elle (manuel) ve mekanik olarak gerçekleştirilir. İlk seçenek en çok zaman alan ve en uzun olanlardan biridir. Uygulaması için, balyozlar, takozlar, kazayağı, gaz kesme üniteleri gibi aletler kullanılmaktadır. Manuel yöntem, diğer yöntemlerin kullanılamadığı durumlarda, örneğin sökülmüş yapı sınırlı bir alana yerleştirildiğinde kullanılır. Ayrıca, binanın sadece bir kısmının kaldırılmasında ve 4 kata kadar küçük binaların yıkılmasında geniş uygulama alanı bulmuştur.

Mekanize yöntem özel ekipman kullanımını içerir: bir hidrolik çekiç, plazma ve elmas kesme için ekipman, kaldırma ekipmanı, ekskavatörler. Ayrıca binaları yıkmak için patlayıcı bir yöntem vardır. Bu yaklaşım yüksek profesyonellik, maksimum hesaplama doğruluğu ve devlet kurumlarından özel izin gerektirir.

Bir nesneyi ya da bina yıkma izni yürütme makamları tarafından verilir. Binanın sökülmesi sürecini organize etmek için, tasarım dokümantasyonu geliştirmek ve yapının daha sonraki işlemler için uygun olmadığını doğrulayan bir inceleme yapılması zorunludur.

Bu tür ciddi çalışmaları uygun deneyime sahip olmadan yapmayın. Sökme sırasında yapılan en ufak bir hata tüm yapının tasarımının ihlal edilmesine yol açabilir. İş için gerekli tüm donanıma ve izinlere sahip uzman bir firma, binanın yıkılmasını önemli bir maliyet olmadan kısa sürede gerçekleştirecektir.

Bursa Zemin Hafriyat ile bina yıkımı hizmeti uzman personel ve uzman ekipmanlar ile tüm güvenlik önlemleri alınarak gerçekleşmektedir. Ücretsiz olarak bina yıkımı hizmeti keşfi almak isterseniz bizlere e-posta ya da telefon numarası ile ulaşıp randevu alabilirsiniz.

Çekme halatı ile yıkım işlemi genelde cami minaresi veya binaların bacaları için tercih edilir. Uzun ve ince mimari yapıya sahip unsurların yıkılmasında bu yöntemden istifade edilir. Çekme halatlarının uzun yapının hangi metresinden bağlanacağı proje üzerinde çizildikten ve teknik hesaplamaları yapıldıktan sonra belirlenmelidir.

Patlayıcı ile yıkım işlemi genellikle etrafında yapı bulunmayan binaların yıkılmasında tercih edilir. Bina patlayıcı unsurlarla taşıyıcı bağlantılarından zayıf hale getirilir ve uygun bir anda gerekirse ses şiddeti ile yıkılarak işlem tamamlanır.

Lazer ile yıkım işlemi, sessiz yapılmak istenen bina yıkımında tercih edilmektedir. Etraftaki yapıların hassas yapılar olması, gürültü istenmemesi ve yıkımın çevreye zarar verme ihtimali üzerine bu yöntem üzerinde karar kılınır.

Kat eksiltme ile yıkım işlemi, yüksek binaların en üst katından başlayarak yavaş yavaş, kat kat yıkılması yöntemidir. Daha sonra ekskavatörün yetişebileceği hizaya gelindiğinde ise diğer yöntemlerin de katılımıyla yıkım geleneksel şekilde tamamlanır.

Ekskavatör ile yıkım işlemi ise ucuna takılacak bir aparat ile iş makinesini kullanarak yıkım yapılmasıdır. Altı kata kadar elverişli olarak kullanılabilir.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
Would love your thoughts, please comment.x
Hemen Ara