Fore Kazık - Mini Kazık - Jet Grout | Bursa Zemin Mühendislik

Temel mühendisliğinde en eski uygulamadır. Üç ayak sehpa ile yapılan uygulamalar teknoloji ile son derece modern makinelere yerini bırakmıştır.

45cm ile 120 cm arası yaygın olarak 40-50m derinliğe kadar imal edilebilir.

Daha büyük çaplar ve derinlik ise özel uygulamalar olup ciddi tecrübe ve makine ekipman gerektirmektedir.

Mini kazık nedir ?

Zayıf zeminlerin iyileştirilmesinde , derin kazılarda ve kazık temel sistemlerinde yaygın olarak kullanılan, zemin mühendisliği uygulamasına mini kazık denir.

Uygun maliyetle, ekonomik çözümler sunması mikro kazık çalışmasını avantajlı duruma getirmektedir. fore kazık uygulaması gibi bir çok alanda kullanılan Mini kazık ve mikro kazıklar , 15 cm ve 45 cm arasında değişen çaplarda uygulanmaktadır. Taşıyacağı yük kapasitesi, fore kazıklara göre daha düşük olduğu için düşey yük ve/veya yanal yükün az olduğu yerlerde sıklıkla kullanılır.

Mini kazık , mikro kazık faaliyet alanları neler ?

1- Zemin iyileştirme yöntemlerinde kullanımı

Zemin iyileştirme yöntemleri taşıma gücü zayıf olan zeminlerin taşıma kapasitesini arttırmak, oturmaları engellemek için kullanılan yöntemdir. Bu yöntemler arasında mini kazıklar, genellikle donatısız olarak kullanılmaktadır. sıvılaşma problemi olmayan zeminlerde farklı oturmaları engellemek amacıyla belirli aralıklarla homojenliği sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

2- İksa sistemleri ve derin kazılarda kullanımı

İksa sistemleri yanal kuvvetlere karşı, direnç oluşturmak için destekleme sistemlerine verilen genel bir isimdir. derin kazılarda düşey yük elemanı olarak mini kazıklar kullanılabilir. Çok sert zeminlerde veya kazı derinliği az olan yerlerde de bu uygulama kullanılmaktadır. sürşarj yüklerinin mini kazıklar tarafından karşılanabileceği projelerde uygun maliyetli ve hızlı uygulanabilir olması nedeniyle mini kazıklar tercih edilir.

MİNİ KAZIK

Yapının oturacağı zeminin sağlam olmadığı yerlerde sağlam zemine ulaşmak maksadıyla veya derin temel açarken şev stabilitesini sağlamak için yapılan düşey elemanlardır.

Çapı 200mm-450mm arasında olan kazıklar, mini kazık olarak adlandırılır. Mini kazıklar, özellikle yer darlığı olan alanlarda (örneğin kent merkezlerindeki küçük arsalarda), çalışmalarda yükseklik sınırlaması olan yerlerde (köprü altları,bina içi,tüneller gibi) elverişli olup hem taşıyıcı sistemler olarak hem de iksa sistemlerinde kullanım alanı bulmaktadır.

Zemin iyileştirme ve iksa uygulamalarında yaygın olarak kullanılan 25-30 cm çaplı kazık uygulamaları mini kazık olarak adlandırılmaktadır. Mini kazık makineleri ebatlarının fore kazık ve jet grout sistemlerine göre küçük oluşu nedeniyle tercih sebebidir. Portatif kazık makineleri ile micro ve mini kazık uygulamaları bina içlerinde de yapılabilmektedir. Plansız ve çarpık kentleşme nedeniyle büyük kazık makinelerinin iş mahalline naklinde ve çalıştırılmasında zorluklar yaşanmaktadır. Mini Kazıklar 12-15 m. derinliğe kadar olan iksa uygulamalarında ankrajlı olarak ve temel altı zemin iyileştirme işlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Mini kazık uygulamalarında kazık makinesi ile delgi işlemini takiben hazırlanan demir donatısı kuyu içerisine indirilir. Donatı indirilmesini takiben kuyuya beton dökümü yapılarak mini kazık uygulaması tamamlanır. Yeraltı su seviyesinin yüksek olduğu zeminlerde beton dökümü yapılamamaktadır (kazıklar boş çıkar). Bu tür sulu zeminlerde demir donatıya enjeksiyon hortumları bağlanır. Donatı indirildikten sonra kuyuya beton yerine mıcır dökülür. Daha sonra donatı ile berber kuyuya indirilen enjeksiyon hortumlarından aşağıdan yukarıya doğru çimento şerbeti basılarak mıcırların arasındaki suyun yukarı çıkması ve yerini çimento şerbetinin alması sağlanır.


İksa uygulamalarında mini kazıklar üst kısımlarında bırakılan donatı filizlerine yapılan başlık kirişleri ile birbirine bağlanarak birlikte çalışması sağlanır. İksa uygulamalarında yaygın olarak ankrajlı olarak kullanılmaktadır

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
Would love your thoughts, please comment.x
Hemen Ara